Infolinia: 0-801-500-501 E-mail: info@ndc.pl
   Aktualności      Promocje      Oferta      Umowy      O Firmie      Portfolio      Download      Pomoc      Domeny      Poczta      Kontakt   
SBS 2003

Usługi Informatyczne »
Dane kontaktowe

InforPol NET - Robert Neryng
Infolinia 0-801-500-501
tel. : +48 (22) 855 64 48
tel.
/ faks: +48 (22) 855 64 49
e-mail: info@ndc.pl
Biuro Handlowe
ul. Koncertowa 6 lok. u4
02-787 Warszawa
GPS: N 52°09'51,47''
E 21°01'45,58''

Panel klienta
Login:
Hasło:
SBS 2011

ulotka prezentacja przegląd funkcjonalności

Cały biznes na serwerze

Jeden człowiek może wiele, dwóch może jeszcze więcej, a pięciu może zacząć zmieniać świat. Pod jednym wszakże warunkiem: że będą się ze sobą intensywnie komunikować. Bez komunikacji, wymiany informacji, koordynacji działań ludzie nie są w stanie uczyć się od siebie wzajemnie, budować wiedzy i rozwiązywać kolejnych napotykanych problemów. Firmy, które nie zapewniają pracownikom możliwości komunikacji mają się znacznie gorzej od tych, które to robią.

Komunikacja najlepiej ludziom wychodzi, gdy spotykają się bezpośrednio. Ale jeśli jest biznes do zrobienia, pięć osób o dużym potencjale długo na miejscu nie usiedzi. Spotkań nie należy więc traktować jako podstawowej metody komunikacji – w praktyce bowiem to po prostu nie działa. Na szczęście są telefony komórkowe. Chociaż... gdy trzeba uzgodnić skomplikowane sprawy, np. przedyskutować umowę albo zastanowić się spokojnie nad strategią w nowym segmencie rynku, telefon nie wystarczy.

Gdy każdy z pięciu wspaniałych dostanie do ręki komputer przenośny, sprawy będą wyglądać zupełnie inaczej. Co zanotują, zostanie. Co napiszą, dotrze od razu do wszystkich pozostałych. W każdym miejscu i czasie będą mogli wymieniać się dokumentami, prowadzić dyskusje za pomocą komunikatorów tekstowych, programowych telefonów VoIP, a nawet organizować telekonferencje. Pozostaje tylko jeden mały problem: spotkania komputerowe, tak jak spotkania osobiste, wymagają dedykowanej wirtualnej przestrzeni. Taka przestrzeń, pozwalająca na współpracę nie tylko pięciu, ale i pięciu tysięcy osób, to serwer.

Środowisko do współpracy

Serwer to specjalne urządzenie i działające na nim dedykowane oprogramowanie. Jego rolą jest ułatwianie komunikacji oraz przechowywanie dokumentów i wszelkich innych informacji na wypadek nie przewidzianych zdarzeń, np. awarii bądź kradzieży komputera. Serwer spełnia także rolę koordynującą i zarządczą. Porządkuje informację, nadaje uprawnienia do niej, chroni ją przed niepowołanymi osobami, zaś uprawnionym osobom udostępnia w takiej formie lub w taki sposób, jaki jest im aktualnie najwygodniejszy.

Serwer to środowisko składające się z wielu specjalistycznych programów. Dla podkreślenia faktu, że może z nich jednocześnie korzystać więcej niż jedna osoba, programy te zwane są usługami. Liczba dostępnych w serwerze usług i ich funkcjonalność w bezpośredni sposób przekłada się na jakość komunikacji w firmie. Do usług podstawowych należy dziś współdzielenie plików w folderach sieciowych, gromadzenie i udostępnianie informacji w bazach danych, drukowanie w sieci, wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej, publikowanie informacji w portalu intranetowym i na publicznej witrynie WWW.

To jednak usługi najbardziej „widoczne”. Oprócz nich na serwerze dostępnych jest wiele usług pomocniczych, bez których funkcjonalność usług podstawowych byłaby ograniczona. To zarządzanie użytkownikami i zasobami takimi jak dyski, foldery, drukarki itp. To także konfiguracja ustawień poszczególnych usług, możliwość ich blokowanie w określonych okolicznościach, udostępnianie usług zdalnie i za pośrednictwem urządzeń kieszonkowych, możliwość definiowania dodatkowych programów.

Komputer do zadań specjalnych

Specyficzna rola jaką pełni serwer w firmie sprawia, że jest on wykorzystywany praktycznie bez przerwy – w dzień i w nocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie ważny list od klienta, albo o której godzinie jeden z pięciu wspaniałych zechce wysłać na serwer poprawki do wspólnie uzgadnianego dokumentu. W nocy, gdy serwer nie jest obciążony, działają na nim programy serwisowe. Wykonywane są m.in. kopie zapasowe danych, defragmentowane są dyski itp.

Wynika z tego jedno: serwer nie może być pierwszym z brzegu komputerem, lecz urządzeniem składającym się z części dostosowanych do pracy nawet przez kilka lat bez przerwy. Komponenty użyte do budowy serwerów wykorzystują zazwyczaj lepsze materiały i specjalne, trwałe konstrukcje. Są także zazwyczaj wszechstronnie testowane, by ryzyko awarii ograniczyć do minimum. W przypadku części podlegających silnym czynnikom środowiskowym lub poddawanych stałemu obciążeniu, stosuje się zwielokrotnienie, by awaria jednej części nie unieruchomiła serwera, a wraz z nim komunikacji w firmie.

Zwielokrotnieniu podlegają twarde dyski, które choć mają podwyższoną trwałość, spełniają kluczową rolę, będąc podstawowymi magazynami danych. Danych dla naszych pięciu wspaniałych zbyt cennych w ich codziennej pracy, by tak po prostu pozwolić im „wylecieć w powietrze”. Z podobnych powodów serwery wyposaża się zwykle w więcej niż jedną kartę sieciową, która może ulec awarii pracując stale z wysokimi częstotliwościami. W serwerach stosuje się także więcej niż jeden zasilacz. Nagrzewające się pod wpływem przepływającego prądu zasilacze ulegają awariom częściej niż inne komponenty. Nawet obudowa serwera różni się od obudowy zwykłego komputera, zapewniając więcej miejsca na rozbudowę i więcej otworów na cyrkulację powietrza by zapobiec przegrzaniu.

Jeden serwer, wiele możliwości

Kilka rzutkich osób z komputerami i dobry serwer to nie wszystko. Trzeba jeszcze dobrze zastanowić się nad oprogramowaniem komunikacyjnym. Byłoby idealnie, gdyby jeden spójny zestaw oprogramowania mógł spełniać wiele funkcji jednocześnie i nadawał się do wykorzystania do jak największej liczby zadań. Druga sprawa to spójność i prostota, przekładające się w praktyce mniej problemów. W biznesie jest dostatecznie dużo problemów, by fundować sobie dodatkową ich porcję w postaci rozwiązania wymagającego ciągłej uwagi, strojenia, konfigurowania i tak dalej. Ponieważ serwer jest scentralizowanym magazynem cennych danych i hubem, przez który przepływają często poufne informacje, pod uwagę trzeba wziąć także kwestie bezpieczeństwa.

Jakiej funkcjonalności oczekiwać? Wiele zależy od rzeczywistych potrzeb, ale trzeba być gotowym na to, że potrzeby będą z biegiem czasu rosnąć, a te, które dziś są być może jeszcze nieuświadomione mogą nagle stać się pilne, i to już w najbliższej przyszłości. Wymiana plików przez foldery sieciowe będzie potrzebna na pewno. Wątpliwości nie ma także co do użyteczności poczty elektronicznej i serwera faksowego. Portal? Brzmi poważnie, ale wszystko zależy od tego, jak taki portal rzeczywiście działa. Jeśli potrzebne jest specjalistyczne wdrożenie, być może gra jest niewarta świeczki, jednak jeśli stworzenie portalu i publikowanie na nim informacji będzie kwestią jedynie zaznaczenia kilku opcji i wciśnięcia kilku przycisków – czemu nie?

Od oprogramowania serwerowego można w konkretnych przypadkach oczekiwać znacznie więcej, np. zarządzania konfiguracją komputerów podłączonych do firmowej sieci (a nawet zdalnie), w tym aktualizacji ich oprogramowania i wykonywania kopii przechowywanych na nich danych. Serwer może także spełniać rolę bramy komunikacyjnej – udostępniać łącze do Internetu, zezwalać partnerom i klientom na korzystanie z określonych usług online, a nawet chronić sieć przed atakami z Internetu. Serwer jest także w stanie spełniać rolę centralnej biblioteki dokumentów i danych wykorzystywanych bezpośrednio przez pracowników, lub też przez programy. Wszystko to możliwe jest w ramach jednego urządzenia – trzeba jedynie wybrać jego „mózg”, czyli oprogramowanie.

Pożytki z dostępu do informacji

W biznesie nie ma nic cenniejszego niż aktualna i wyczerpująca informacja. Potrzeba skorzystania z informacji pojawia się często niespodziewanie – podczas negocjacji, w trakcie telefonicznej rozmowy z klientem i podczas wieczornej pracy w domu. W każdej z tych sytuacji może pojawić się potrzeba sprawdzenia danych w systemie finansowym, odnalezienie propozycji przesłanej kilka dni wcześniej pocztą elektroniczną lub znalezienie najnowszej wersji cennika. Jeśli dane te powstają w wyniku współpracy kilku osób w firmie lub w wyniku współpracy z osobami z zewnątrz, serwer jest idealnym miejscem do ich przechowywania.

Po pierwsze, mamy pewność, że na pewno tam są i cokolwiek stanie się z naszym komputerem, wartościowa dla firmy informacja nie zostanie zaprzepaszczona. Po drugie, wiemy, że nic się jej nie stanie nawet wtedy, gdy serwer ulegnie awarii – z tego prostego powodu, że serwer regularnie i w pełni automatycznie może wykonywać kopie zapasowe danych. Po trzecie, nie tylko my możemy korzystać z danych, ale wszystkie osoby, które zostały do tego uprawnione.

Przykładowo, jeśli na serwerze udostępniony zostanie serwer grup dyskusyjnych, pracownicy zyskują możliwość wymieniania się wiedzą na temat problemów i sposobów ich rozwiązywania. Ponieważ wszystkie wiadomości cały czas są przechowywane na serwerze, w firmie powstaje ogólnie dostępna baza wiedzy, którą można przeszukiwać pod kątem słów kluczowych. Proste i tanie, a bardzo efektywne narzędzie. Krąg tych osób nie musi ograniczać się do pracowników firmy – mogą być wśród nich kluczowi partnerzy handlowi, ważniejsi klienci albo dostawcy.

Komunikacja ze światem

Serwer jako środowisko komunikacyjne może nie tylko wspomagać wymianę informacji nie tylko wewnątrz firmy. Może także umożliwiać efektywne komunikowanie się z otoczeniem biznesowym. Na przykład klienci mogą korzystać z udostępnianych na witrynie WWW list dyskusyjnych by wydawać opinie o produktach lub usługach firmy, dzięki czemu firma zyska informację o tym, co może udoskonalić. Mogą też wysyłać sugestie lub zapytania na ustalony z góry adres poczty elektronicznej powiązany ze skrzynką dostępną dla wszystkich użytkowników. W efekcie nie jedna osoba, lecz wszyscy pracownicy zyskają bieżący dostęp do informacji o tym, co dzieje się na linii firma-klienci. Trudno o efektywniejszy sposób dystrybucji informacji, a przy okazji motywator do lepszej pracy.

Dostawcy i partnerzy mogą posiadać dedykowane konta pocztowe na firmowym serwerze, co zdecydowanie ułatwia zarządzanie wzajemną komunikacją. Dzięki temu, że cała historia korespondencji pozostaje w jednym miejscu, może być w przyszłości łatwo wykorzystana jako element systemu typu CRM. Ale także tu i teraz komunikacja może przynieść wiele pożytków, jak choćby efektywna praca grupowa nad dokumentami czy koordynacja wspólnych działań. To możliwe dzięki temu, że serwer może zarządzać wieloma kalendarzami przypisanymi nie tylko do poszczególnych osób, ale także do współdzielonych z partnerami zasobów, np. udostępnianych partnerom zestawów prezentacyjnych.

Pracownicy firmy mogą współpracować z partnerami handlowymi nad projektami umów lub regulaminów dla klientów, korzystając z portalu pracy grupowej. Bez konieczności osobistego spotykania się można więc osiągnąć naprawdę wiele, oszczędzając czas, pieniądze i wysiłek. Ostateczny efekt nie jest zaś ani trochę gorszy od wspólnego wstawiania dopisków na dokumencie papierowym. Wręcz przeciwnie – wszystkie uwagi maja automatycznie przypisaną informację o autorze, dacie i godzinie powstania. Dzięki posługiwaniu się narzędziami do współpracy online można skupić się na meritum, a wszelkie uwagi zgromadzić w jednym miejscu. Można też w razie potrzeby wrócić do poprzedniej wersji, co w praktyce trudno przecenić.

Strażnik ładu i porządku

Jako centralny ośrodek zarządzania informacją i komunikacją serwer wprowadza do firmy ład i porządek. Za pomocą prostych narzędzi można sprawić, by bałaganu w dokumentach nie trzeba było „sprzątać”, ponieważ nigdy nie powstanie. Serwer sprawuje także kontrolę nad poszczególnymi komputerami korzystającymi z jego usług. Daje im możliwość korzystania ze swoich zasobów, ale według narzuconego schematu. Może na przykład uniemożliwiać nadpisywanie otworzonych dokumentów i zapisywanie ich jako kolejnych wersji. Może udostępniać użytkownikom foldery sieciowe na ich dane, ale ograniczając objętość danych lub typ danych, jakie mogą być składowane.

Serwer ma możliwość zarządzać także tym, co dzieje się na komputerach w firmowej sieci. Może wymuszać aktualizację systemu lub poszczególnych aplikacji, albo też inicjować aktualizowanie się narzędzi zabezpieczających komputery przed złośliwymi programami (wirusami, programami szpiegującymi itp.). Jeśli trzeba, serwer może uniemożliwić użytkownikom samodzielne instalowanie oprogramowania, korzystanie z Internetu, a w skrajnych przypadkach nawet zabronić kopiowania plików do i z komputera. Co oczywiste, może także dowolnie sterować konfiguracją, ustalając do najmniejszego szczegółu jak system i aplikacje mają działać.

Serwer porządkuje zarządzanie informacją w firmie i zabezpieczaniem jej, bo to ona jest najważniejszym zasobem. W szczególności serwer może automatycznie kopiować wszystkie lub tylko wybrane pliki z komputerów, tworząc dla każdego z nich bezpieczne archiwum. Może także wymagać, by określone foldery lub plik przechowywane na komputerach przenośnych były opatrywane hasłami lub szyfrowane i nie narażały firmy na ryzyko biznesowe lub prawne, jeśli komputer zostanie zgubiony albo skradziony.

Ograniczenie kosztów

Centralizacja wprowadzana przez serwer pozwala unikać wielu wydatków, które przy braku serwera prędzej czy później trzeba będzie ponieść, a które nie rozwiążą podstawowych problemów firmy. Wspólne repozytorium dokumentów to mniej szans na pomyłki i wynikające z nich problemy biznesowe. Przechowywanie dokumentów przez poszczególnych pracowników na ich komputerach stwarza ryzyko braku koordynacji. Całkiem realne jest także ryzyko utraty dokumentów na skutek awarii tanich dysków umieszczanych w komputerach biurkowych. Odtworzenie takich danych przez specjalistyczną firmę będzie bardzo kosztowne.

Niezależnie od tego, uwspólnienie zasobów plików na serwerze powoduje, że przestają być one przechowywane w niezliczonych kopiach na dyskach komputerów poszczególnych osób, dodatkowo także w wielu wersjach. Efekt pozostawienia dokumentów na komputerach użytkowników bez wprowadzania centralnego zarządzania jest taki, że dyski zapełniają się w szybkim tempie i trzeba zastąpić je nowymi, pojemniejszymi. A porządku w dokumentach jak nie było, tak nie ma.

Serwer to z definicji komputer szczególny i w związku z tym jest szczególnie traktowany: zarządzany, doglądany, serwisowany, zabezpieczany itd. Jeśli tak właśnie jest, ryzyko wystąpienia poważnych problemów z ciągłością działania firmy jest niskie i firma nie ponosi – często bardzo przykrych – konsekwencji braku dbałości o dane. Wyrobiona rutyna wykonywania kopii, automatyczny audyt zawartości dysków w poszukiwaniu zbędnych plików – wszystko to ogranicza ryzyko i pozwala odsuwać w czasie różne wydatki, jak zakup pojemniejszych dysków czy napędów taśmowych. Gdy serwera nie ma, komputery pokazują – zwykle w najmniej odpowiednim momencie – że nie są doskonałe. A ponieważ komputerami nikt się na co dzień nie przejmuje, skutki bywają opłakane.
 

Google+
Inforpol Net - Projektowanie Stron Warszawa © 2009